SEGÍTSÉG KAMASZOKNAK
"kicsit szét vagyok esve, nem tudom, mi van""mit kezdjek magammal, ha épp nem a neten lógok?""és mi van, ha kipróbálom a drogot?""mit fogok majd dolgozni? addigra nem is lesz olyan mukahely""apa beteg""megőrülök az öcsémtől"
Pszichodráma csoport indult kamaszoknakBudapesten a VI. kerületben.2019. októbertől
A pszichodráma csoportot neked ajánljuk,
- ha eleged van már a szorongásból;
- ha több önbizalomra van szükséged;
- ha elnyelt az online tér;
- ha nehéz élethelyzetben vagy;
- ha szeretnéd megtanulni, hogyan védheted meg magad mások bántásaival szemben;
- ha nehezen barátkozol;
- ha szeretnél tisztábban látni jövőbeli terveiddel kapcsolatban.
A dráma abban segít, hogy:
- játékos formában kiadd magadból a benned kavargó gondolatokat és érzéseket,
- megszülethessenek fontos felismeréseid, és jobban megértsd a problémáid okát,
- megtaláld a következő lépést, ami a fejlődésedet szolgálja, és megtudd "hogyan tovább?"
A csoport abban segít, hogy:
- ne érezd magad egyedül a problémáddal,
- egy olyan közegben legyél, ahol őszinte visszajelzéseket kapsz, de nem ítélkezik senki,
- játszva tanulhass magadról, kapcsolataidról, elakadt helyzeteid továbblendítéséről.
Próbáld ki!
Az ismerkedő alkalom nyitott, nem jelent elköteleződést!
Mi történik egy foglalkozáson?
Nyitó kör
A nyitó körben a résztvevők elmondhatják legfontosabb élettörténéseiket, érzéseiket, azokat a gondolatokat, amik őket aktuálisan a leginkább foglalkoztatják.
Bemelegítő játék
Általában egy rövid helyzetgyakorlat, mely segít elengedni a hétköznapi világot, és átvezet a csoport hangulatába.
Játék
A nyitó körben elhangzottakra reflektálva vagy a csoport tagjait éppen a leginkább foglalkoztató kérdésekkel kapcsolatban a kamaszok történetet alkotnak, mesét szőnek, majd azt el is játsszák. A játékba való belehelyezkedést szimbolikus jelmezek is segítik. A játék során úgynevezett pozíciócserével több szerepet is kipróbálhatnak, megtapasztalva ezzel a különböző nézőpontokat.
Visszajelzések
A sharing (élménymegosztás) során a csoporttagok felelevenítik a játék során megtapasztalt élményeiket, elmondják legfőbb érzéseiket, gondolataikat. A játék során bármilyen szereplővel, résztvevővel, tárggyal, gondolattal azonosulhatunk egy pillanatra, és az ezzel kapcsolatos élményünket is megoszthatjuk a többiekkel (identifikáció, szerepazonosulás).
Zárókör
Mindenki elmondja röviden, milyen élményekkel, felismerésekkel, belátásokkal távozik.
Miért jó a kamaszoknak a pszichodráma?
A foglalkozások célja, hogy a résztvevő 15-18 éves fiatalok önmaguk jobb megismerésével és elfogadásával képesek legyenek kapcsolatokat építeni, és közelebb kerülni a bennük rejlő lehetőségekhez. A dráma segíti őket abban, hogy mindennapi konfliktusaikat, indulataikat hatékonyabban tudják kezelni, önbizalmuk erősödjön, szorongásaikat megjeleníthessék, feldolgozhassák, és feladataikat jobban tudják teljesíteni.
A találkozások során ezért a kamaszokat érintő témákról beszélgetünk, történeteket, helyzeteket alkotunk, és ezeket közösen eljátsszuk. A közös játék feszültségoldó, különböző szerepeket lehet kipróbálni, és el lehet lesni a többiek megoldási módjait.
A csoport egy olyan közeg, ahol átélhetik saját értékeiket, értékességüket, megtapasztalhatják, hogy nincsenek egyedül. Különösen sokat segíthet ez azoknak, akik a mindennapjaikban nehezen felelnek meg az iskolai és a családi elvárásoknak.
Hogyan lehet bekerülni a csoportba?
A csoportba azok a kamaszok kerülnek be, akik szüleikkel részt vesznek az első interjún (beszélgetés a vezető és a jelentkező között), és vállalják, hogy a megfelelő időpontban jelen lesznek a pszichodráma alkalmakon. Az első konzultáció ára 9000 Ft. A pszichodráma csoportokban nem megengedett a rendszertelen részvétel, ugyanis minden csoporttag úgy tud legtöbbet fejlődni, és maga a csoport is leghatékonyabban épülni, ha a résztvevők alkalomról alkalomra jelen vannak.
Az első két ismerkedő alkalommal minden érdeklődő kipróbálhatja a módszert. A csoport felé elköteleződni a második alkalom után kell.
Praktikus információk az induló csoportról
Időtartam: A kezdést követően kéthetente találkozunk a fiatalokkal, összesen 15 alkalommal.
A foglalkozás ideje: 17.00-19:30
Csoportlétszám: 6-10 fő
Korosztály: 15-17 év
Helyszín: Bárányfelhő Fejlesztő Központ,
Cím: 1068 Budapest, Városligeti fasor 40.
Ár: 9.000 Ft/alkalom, ami 3 x 50 perc
Vezetők:
Kocsi Andrea, tanár, pszichodráma asszisztens , gyerekdráma vezető
Durst Móni, tanár, pszichodráma asszisztens, drámapedagógus
Kérdésed van? Itt érdeklődhetsz.
Ha lejjebb lapozol, meg is ismerhetsz minket!
Kocsi Andrea +36 30 274 9212, andi3560@gmail.com
Durst Móni +36 20 824 5355, moni.durst@gmail.com
Így tudsz jelentkezni a csoportba
- Töltsd ki az űrlapot!
- Ezután egyeztetünk időpontot egy interjúra (45 perc)
- Értesítünk, hogy javasoljuk-e neked a pszichodráma csoportot (a jelentkezés nem jelent automatikus felvételt).
BEMUTATKOZUNK
Kocsi Andrea
pedagógus, gyermek pszichodráma vezető, felnőtt pszichodráma asszisztens, coach
Pedagógusként több alternatív oktatási modell kidolgozásában vettem részt. Célom az volt, hogy a gyerekek a 21. század új komplex kihívásainak megfelelve tanulhassanak. Munkámban központi szerepet kap az érzelmi biztonság megteremtése, a szociális és érzelmi intelligencia fejlesztése, kreativitás és kritikai gondolkodás. Gyermekeknek óvodáskortól kiskamasz korig vezetek pszichodráma csoportokat, de tartok pszichodráma foglalkozásokat kamaszoknak és felnőtteknek is.
Hiszek abban, hogy baj esetén "üzen a testünk", ezért speciális szomatodráma csoportokat is szervezek felnőttek részére. Felnőttek egyéni coach ülésben is fordulhatnak hozzám. A coaching folyamat során gyakran alkalmazom a drámában használatos technikákat is (monodráma, tükrözés, duplázás). A P.E.R.F.O.R.M.E.R.S nevű Erasmus+ projekt keretében hátrányos helyzetű fiatalok és az őket segítők támogatásában működök közre a szociodráma eszközeit használva.
Hitvallásom: "... jó szóval oktasd, játszani is engedd..." (József Attila)
elérhetőségem: +36 30 274 9212, andi3560@gmail.com

Durst Móni
tanár, pszichodráma asszisztens, drámapedagógus
Az elmúlt évek során számos gyerek és felnőtt csoport munkájában vettem részt tanárként, dramatistaként. Munkáim során egyre fontosabbá vált számomra a játék tevékenysége, úgy, mint a megismerés és önmagunk kifejezésének eszköze. A drámapedagógiai szemléletet és módszereket a hagyományos oktatás keretein belül is alkalmaztam. Tíz éve foglalkozom pszichodrámával, jelenleg kamaszok és felnőttek számára vezetek csoportokat. A P.E.R.F.O.R.M.E.R.S2 nevű Erasmus+ nemzetközi project keretében hátrányos helyzetű fiatalok, és az őket segítők támogatásában működök közre a szociodráma eszközeit használva.
elérhetőségem: +36 20 824 5355, moni.durst@gmail.com

Fotók: Unsplash / Daria Tumanova, Elijah O. Donnell, Ssammie Vasquez